Jak dowiedzieć się, czego chcę od życia?
Dlaczego tak się dzieje, że ludzie nie wiedzą, czego chcą i dlaczego to jest w ogóle ważne, żeby wiedzieć, czego się chce?
Moim zdaniem, przede wszystkim po to, by wieść świadomie dobre i spełnione życie. Od najmłodszych lat podlegamy tak wielu bodźcom, w tym presji otoczenia, bliższej i dalszej rodziny (która przecież wie, co dla nas najlepsze), normom społecznym i przekonaniom, że w końcu tracimy kontakt ze sobą, z tym, co dla nas jest ważne i sensowne.
Idź za głosem serca
Zamiast iść za wewnętrznym głosem intuicji i serca, w zgodzie z własnymi wartościami, talentami i umiejętnościami, kierujemy się często wskazówkami i podpowiedziami rodziców, dziadków, rówieśników, a nawet mówców motywacyjnych. Co oczywiście nie do końca jest takie złe, bo sami nie jesteśmy przecież obiektywni w postrzeganiu siebie. Warto więc takie opinie na swój temat brać pod uwagę, ale stosować też pewne filtry. Ważne jest by, podążając za ogólnymi trendami i modami, nie zatracić swojej indywidualności.
Jesteś niepowtarzalny/niepowtarzalna!
Każdy z nas bowiem rodzi się niepowtarzalny, jest niesłychanie złożoną kombinacją genów swoich przodków i wrodzonych predyspozycji, które przez lata doświadczeń kształtują się i ulegają wzmocnieniu.
Niektórzy od dziecka rozwijają swoje talenty i zdawałoby się, że jako dojrzali dorośli będą sobie doskonale radzić w życiu, a jednak nie do końca jest to regułą.
Techniki odkrywania swoich zasobów
Dlatego warto przyjrzeć się swojemu życiu z tzw. metapoziomu, spojrzeć bardziej globalnie i długoterminowo niż zwykliśmy to czynić. Odkryć na swój temat można dokonywać za pomocą różnych użytecznych technik. Należą do nich m.in. prowadzenie dziennika (i wyciąganie wniosków), wizualizacja własnych 100. urodzin lub mowy przyjaciół na własnym pogrzebie (jak chcielibyśmy zostać zapamiętani przez naszych bliskich oraz dalszych krewnych i znajomych?). Można też w „wehikule czasu” przenieść się w przeszłość, do dzieciństwa, w poszukiwaniu ulubionych zajęć i tam poszukać wskazówek i informacji na swój temat. Można również skorzystać z fachowej pomocy coachów i psychoterapeutów, co jest niezawodnym sposobem na zmianę dotychczasowej perspektywy.
Potrzeby są motorem wszelkich naszych działań
Warto też nauczyć się słuchać swoich emocji i uczuć. Odczytywać je i nazywać, by dotrzeć do swoich potrzeb i pragnień. Potrzeby są motorem wszelkich naszych działań – staramy się je zaspokoić na co dzień najlepiej jak potrafimy, chociaż nie zawsze skutecznie. Czasami z uporem maniaka trzymamy się tej samej, nie sprawdzającej się strategii, np. narzekamy na naszą nieciekawą i żmudną pracę, krytykujemy bezwzględnego szefa…, po czym dalej tkwimy w tej mało komfortowej dla siebie sytuacji. I tak mijają lata, czasami dziesiątki lat. Bo nie widzimy wyjścia z pułapki :(.
Najważniejszym powodem, dla którego ludzie nie osiągają tego, czego pragną jest to,
że sami nie wiedzą, czego chcą. T. Harv Eker
Może się zdarzyć, że np. na skutek wypalenia zawodowego czujemy, że utknęliśmy i nie wiemy, jak sobie z tym fantem poradzić.
Co robić, by wyjść z tego dołka?
Z mojej wiedzy i doświadczenia zawodowego (pracuję jako trenerka i coach) wynika, że do wdrożenia skutecznej zmiany potrzebujemy kilku czynników: motywacji, autorefleksji, cierpliwości i życzliwości dla samych siebie oraz wsparcia innych.
Mówiąc o cierpliwości i życzliwości mam na myśli otwartość na popełnianie błędów i gotowość do ich naprawiania /poszukania innej skutecznej strategii/. Mówiąc o motywacji, zachęcam do połączenia się ze swoim pragnieniem, marzeniem, porywem serca i połączeniem się ze swoją wizją, misją i najistotniejszymi wartościami. Jedną z moich ulubionych i bardzo przyjemnych technik jest sporządzenie Mapy Marzeń (do stworzenia takiego kolażu wystarczy kilkanaście wycinków z kolorowych czasopism, trochę nagłówków z gazet, parę zdjęć czy rysunków – i gotowe).
Kto Cię wspiera?
Gdy wspominam o wsparciu, to namawiam Cię do poszukania kilku życzliwych Ci osób i zbudowania swojego zespołu – dream teamu, z którym będziesz mogła/mógł podzielić się swoimi najbardziej szalonymi pomysłami i usłyszeć szczery feedback (bo przecież nie zawsze muszą to być same zachwyty i pochwały – czasem usłyszenie, co inni zmieniliby w Twoim projekcie jest bardzo motywujące i dodaje energii do działania).
Zapraszam Cię także do spotkania z nami: sprawdź na naszym fanpage’u na Facebooku, gdzie w najbliższym czasie zapraszamy na wykłady. Możesz także dołączyć do Klubu Czego Najbardziej.
A może masz gotowość na Wyzwanie?
A jeśli lubisz wyzwania i chcesz dowiedzieć się więcej w temacie: „Wiem, czego chcę” to z pewnością nasz 28-dniowy kurs online spełni Twoje oczekiwania. Dostaniesz tam ciekawe ćwiczenia i techniki do samodzielnej pracy, a proponowane przez nas materiały audio pobudzą Twoje szare komórki nie tylko w lewej (logicznej) półkuli, ale przede wszystkim rozbudzą Twoją kreatywność i zachęcą do zerwania ze starymi schematami. Nagrałyśmy specjalnie dla Ciebie prowadzone medytacje, sesje jogi śmiechu (uwalniające endorfiny i stymulujące dotlenienie całego organizmu), a także wizualizacje niedalekiej przyszłości.
Zapisz się tutaj!
Mam nadzieję, że spotkamy się wkrótce 🙂
Do zobaczenia,
Beata Kosiacka
O mnie: trenerka, coach, mediatorka, założycielka Babskiej Dżungli. Inspiratorka zmian na lepsze i organizatorka wielu akcji zachęcających do proaktywności i samorozwoju. Specjalizuje się w komunikacji w relacjach i nawiązywaniu kontaktu w sytuacjach konfliktowych w oparciu o metodę Porozumienia bez Przemocy (NVC), pomaga ogarnąć chaos i uzyskać więcej jasności Pomysłodawczyni i organizatorka konferencji „Od wstydu do odwagi”, wraz z którą rozpoczęła w Polsce „rewolucję odwstydzania”.
Więcej: www.BabskaDzungla.pl, www.facebook.com/BabskaDzungla