Przyjemność, czy przekleństwo?

Czy kupowanie prezentów najbliższym jest Twoim ulubionym zajęciem? Czy może udręką?

Czy cieszysz się na samą myśl, że zbliżają się święta, urodziny, czy imieniny, i że znowu będzie okazja by sprawić innym przyjemność? Czy może starasz się o tym nie myśleć i liczysz, że ktoś inny coś kupi a Ty się dołożysz?

Ja mam mieszane uczucia – uwielbiam obdarowywać, widzieć radość na twarzach obdarowywanych, jednak samo decydowanie co kupić, trochę mnie stresuje. Zwłaszcza gdy w głowie mam kompletną pustkę, zero pomysłów (bo wszystkie fajne pomysły już kiedyś wykorzystałam…), wrażenie, że ta osoba przecież już wszystko ma, a na to o czym najbardziej marzy nie mam budżetu.

Mam dla Ciebie listę!

Postanowiłam więc ułatwić życie nie tylko sobie, ale i Tobie, i stworzyłam listę zawierającą ciekawe pomysły na prezent pod choinkę 2017. Wsparły mnie w tym dziewczyny, z którymi współtworzę grupę „Czego Najbardziej?!”.

Jako, że jesteśmy trenerkami i coachami, nasze zainteresowania krążą wokół rozwoju osobistego, jogi śmiechu i coachingu. Lubimy prezenty, które są dobrej jakości, ładne, praktyczne, ekologiczne i wzbogacające nasze wewnętrzne życie. Jeśli szukasz prezentu dla osoby podobnej do nas, to poniższe pomysły mogą Ci się spodobać 🙂

Jak dobrać trafiony prezent?

Zanim przejdę do listy, podpowiem Ci co warto wziąć pod uwagę szukając odpowiedniego prezentu:

– zainteresowania (co w ostatnim czasie sprawia osobie, której chcę kupić prezent, najwięcej radości, na co poświęca najwięcej czasu?)

– potrzeby (jaki podarunek ułatwi tej osobie zaspokojenie potrzeb, które w tej chwili są na pierwszym miejscu, np. jeśli bliska osoba ma niezaspokojoną potrzebę odpoczynku, to lepiej kupić wyjazd do Spa, niż tygodniową wycieczkę autokarową…)

– upodobania (jakie kolory ta osoba lubi, jakie zapachy, jakie miejsca, jaką muzykę, jakie materiały?)

– dążenia i cele (do czego ta osoba dąży, co chce w najbliższym czasie osiągnąć i czy jest jakaś rzecz, którą możesz podarować, która pokaże Twoje wsparcie i to, że trzymasz kciuki za sukces?)

niezbadane „terytoria” (może jest coś, czego ta osoba jeszcze nie zna, nie próbowała, a Ty chcesz tej osobie pokazać nowe opcje, nowe możliwości? Zrób to! Ja uwielbiam takie niespodzianki).

Ciekawe pomysły na prezent pod choinkę 2017 – nasze propozycje

Propozycje Beaty Kosiackiej

Dla mnie ważna jest zabawa i lekkość, trochę magii w codzienności, ciekawość dziecka i nowe doznania. Moim żywiołem jest powietrze, dlatego na prezenty wybieram rzeczy, które poruszają, bawią i… przemijają jak chmury na niebie ;). Oto moje propozycje:

Osadnicy z Catanu i dodatki – Można grać już w 3 osoby, gra jest na tyle krótka, że nie zdążysz się nią znudzić i na tyle długa, że wciągnie Cię w swoją przygodę. Polecam podstawę wraz z dodatkami: Miasta i rycerze, Kupcy i barbarzyńcy, Żeglarze.

„Ewka, co cie ugryzło?”, książka Ewy Tyralik – Autorkę tej książki znam osobiście i wiem, że potrafi dogadać się z każdym. Swoje doświadczenia zebrała w bardzo zgrabny poradnik, by trudne rozmowy stały się łatwymi. Znajdziesz tam, oprócz teorii, sprawdzone narzędzia, by się zrozumieć i porozumieć.

„Wielka Magia” Elisabeth Gilbert – Do tej pozycji wracam bardzo często. Każdy rozdział jest dla mnie wielką inspiracją. Posłuchaj choćby spisu treści: Odwaga, Czary, Pozwolenie, Wytrwałość, Zaufanie, Boskość – no czyż to nie jest boska zachęta sama w sobie?

Audiobook „Stulatek, który wyskoczył przez okno i zniknął”, Jonas Jonasson – Dopiero w tym roku odkryłam audiobooki i ta łatwość słuchania ich z komórki mnie urzekła. Zwłaszcza, gdy książkę, która jest napisana z niezwykłym polotem, całkiem sporą dawką szaleństwa i absurdu (w najlepszym tego słowa znaczeniu) czyta Artur Barciś – no miodzio!

Płyta Riyi Sokół „Nie’doskonałe” – Można się zasłuchać, rozczulić, rozpłynąć. Riya napisała i wykonuje 10 piosenek, które są bardzo osobiste i dedykowane mamom na całym świecie. „Każda z piosenek porusza ważny dla macierzyństwa temat: zadbanie o własne potrzeby, akceptację trudnych czasem sytuacji, bezwarunkową miłość do dziecka. Twórcy projektu chcą zachęcić wszystkie Mamy, by pielęgnowały swoje macierzyństwo w zgodzie z sobą i akceptacją niedoskonałości”.

Marta Zabłocka – Zamów  grafikę na koszulkę lub kartki pocztowe. Martę znam od wielu lat i szalenie cenię za jej wrażliwość, wielką pracowitość i miłość do ludzi i zwierząt. Marta jest graficzką i autorką kultowego fanpage’a zycie-na-kreske. Robi rewelacyjne grafiki, poruszające aktualne tematy społeczne, inspirowane codziennym życiem.

Tunel aerodynamiczny – To dość droga impreza i osobiście jeszcze mnie tam nie było. Ale myślę, że to fantastyczne doznanie porzucić swój fizyczny ciężar i pozwolić się unosić w powietrzu, lekko niczym piórko na wietrze.

Baśnie ludów Ziemi (płyta z nagraniami) – Absolutny must have, jeśli lubisz niecodzienne, bardzo klimatyczne słuchowiska radiowe, stare baśnie i legendy wyśpiewane i opowiedziane przez niezwykłą Magdalenę Polkowską, która tak pisze o sobie: Baśnie, które wędrują ze mną – choć pochodzą z wielu tradycji, miejsc, czasów: wszystkie krążą tylko wokół tej samej jednej Wielkiej Tajemnicy. I wszystkie pragną otworzyć święte oczy. Nie uśpić na „dobrą noc”, ale przebudzić jak pod długim śnie. I baśń ma taką moc. Opowiadam dla siebie…”. Więcej informacji TUTAJ.

Propozycje Karin Lesiak

Lubię dostawać prezenty przemyślane, z serca, o których wiem, że ktoś wybierał je specjalnie dla mnie, a być może nawet samodzielnie je wykonał… Tak było z prezentami od moich dzieci. Bardzo lubiłam dostawać od nich takie właśnie samodzielnie przygotowane prezenty. Wciąż trzymam te odlewy gipsowe, obrazki, zdarzały się też inscenizacje teatralne (te zachowane są w pamięci). Pamiętam tę radość, wciąż słyszę te śmiechy… Zdarzyło się, że dostałam prezent bardzo drogi, który jednak nie sprawiał mi radości, bo zabrakło tego przemyślenia.

W jaki sposób ja kupuję prezenty: bywa, że prezent pod choinkę dla kogoś kupuję w wakacje tylko muszę pamiętać, gdzie go ukrywam do świąt 🙂 Zwykle robię notatki w kalendarzu, wpisuję pomysły na stronach grudniowych. Oto moje propozycje dla Was na ten rok:

„Śmiech w edukacji. Od szkolnej wspólnoty śmiechu po edukację międzykulturową” Przemysława Pawła Grzybowskiego – Mam ją i bardzo często korzystam. Zbieram wszelkie informacje na temat wpływu śmiechu na człowieka i moja biblioteczka jest już całkiem pokaźnych rozmiarów. Tę książkę polecam każdemu, kto chciałby poznać edukacyjny aspekt śmiechu.

Seria „Pamiętaj, chemiku młody… Fajnie być naukowcem” Jill Frankel Hauser, Michael Kline – Jeśli chodzi o prezenty dzieci, to uwielbiam książki z propozycjami zabaw naukowych. Dzieciaki lubią przeprowadzać eksperymenty, więc gdybyście tak wspólnie…?

– Płyty Lucjana Wesołowskiego – Lubicie muzykę? Ja bardzo. Polecam Wam zatem tego muzyka, który gra m.in. na sitarze i fletach bansuri oraz na bębnach. Nagrał 28 płyt solo, a także z zespołami. Zajrzyjcie TUTAJ a będziecie mogli posłuchać nagrań. Może Was też oczarują :).

– Kolejna propozycja jest również artystyczna. To ręcznie malowane ubrania Magdy Mroziewskiej z Art-Krecha Jestem oczarowana jej pracami zajrzyjcie na jej profil.

Pudełko kredek – Kilka dni temu odkryłam, że mam mandale do kolorowania i o poranku, przy kawie, koloruję (bywa, że o godzinie 6 rano, taki czas dla mnie). Niestety, nie jestem usatysfakcjonowana liczbą kolorów kredek. Myślę, że duże pudełko kredek to byłby dobry pomysł dla kogoś, kto koloruje mandale.

Sesje jogi – Ostatni pomysł jest mi bardzo bliski, to sesje jogi śmiechu. Tak, był czas kiedy bardzo mi brakowało radości. Nie wiedziałam w jaki sposób poczuć radość. Od kiedy poznałam jogę śmiechu wiem, że to jest wspaniały prezent dla wszystkich, którzy odczuwają spadek nastroju.

Propozycje Anety Choroszy

Jeśli chodzi o prezenty to uwielbiam otrzymywać i dawać takie, które nie są materialne, takie, które rodzą wspomnienia, emocje, pozwalają na spędzenie czasu z bliskimi. Przeważnie kupuję vouchery, bilety. Warto pomyśleć, aby taki prezent dostały dwie osoby – jeśli nie partner/partnerka/przyjaciel/przyjaciółka, to zwykle drugą osobą jestem ja :). Przy wymyślaniu tego typu prezentów konieczne jest poświęcenie czasu na przemyślenie, co sprawi radość obdarowanemu.

Voucher na wyjście do dobrej restauracji – Jestem łasuchem i w gronie najbliższych mam również łasuchów. Wybieram dobre restauracje, które oferują vouchery na określoną kwotę lub mają specjalne menu. Wspólne spożywanie posiłków jest ważnym elementem budującym relacje.

Bilet do Teatru – Jest to kolejna propozycja budująca relacje, gdzie obdarowani wspólnie spędzają czas. Warto mieć rozeznanie jakiego typu sztuki teatralne osoba mająca być obdarowana lubi. Czy to ma być luźna komedia, czy coś bardziej ambitnego, nieoczywistego w odbiorze. A może opera lub balet?

Sesja z dobrym coachem – To prezent dla tych, którzy pragną szeroko rozumianego rozwoju zawodowego lub osobistego i nie wiedzą jak go osiągnąć. Dzięki wsparciu profesjonalnego coacha, obdarowany łatwiej osiągnie postawione przez siebie cele. Zamiast więc podarować coś, co wyląduje gdzieś w kącie naszych domostw, warto pomyśleć nad czymś, co będzie wartością samą w sobie dla danej osoby, czyli w tym wypadku ułatwienie procesu osobistej zmiany.

Romantyczny wyjazd dla dwóch osób (np. pakiet romantyczny do Bobrowego Dworu). Jest to prezent typowy dla par, zwłaszcza takich, które nie mają zbyt wiele czasu dla siebie. Wiele ośrodków proponuje tzw. pakiety romantyczne w różnych pułapach cenowych. Można znaleźć pakiet na własną kieszeń. Kilka razy taki prezent dawałam i otrzymywałam i za każdym razem podziękowania i zachwyt był jak najszczerszy.

Przejażdżka off-roadowa – Prezent dla miłośnika motoryzacji i mocniejszych wrażeń. Off-road polega na jeździe specjalnie przygotowanym do tego samochodem po nieutwardzonych, niekiedy błotnistych drogach i pagórkach. Zwykle odbywa się w ten sposób, iż obdarowany siedzi za kółkiem, a obok niego czuwa instruktor dając wskazówki, jak prowadzić pojazd w danej chwili. Wysoki poziom adrenaliny i mnóstwo dobrej zabawy!

Propozycje Magdaleny Malinowskiej (czyli moje)

Ja jestem dosyć prosta w obsłudze, jeśli chodzi o prezenty. Uwielbiam książki, żele pod prysznic o zapachu owoców, piękne, przyjemne w dotyku notatniki, pyszne wegetariańskie jedzenie, gry planszowe, warsztaty i szkolenia… Poniżej kilka moich propozycji:

„Nie mów przepraszam, nie mów kocham” Lucyny Wieczorek – Jest to książka, którą z czystym sercem polecam każdej osobie zainteresowanej  Porozumieniem bez Przemocy i zastosowaniem go w życiu codziennym. Jeden z uczestników prowadzonej przeze mnie grupy empatii zaczął pracę nad swoją komunikacją z innymi właśnie po przeczytaniu tej książki i widzę jak duży robi postęp z tygodnia na tydzień. To chyba najlepsza rekomendacja, prawda? Poza tym, prawie każde zdanie w tej książce nadaje się na cytat :).

„Niezwykle świadome życie. Świat skrojony na miarę ludzkich potrzeb” Miki Kashtan – Książka napisana przez jedną z moich ulubionych trenerek Porozumienia bez Przemocy. Będzie idealna dla każdej osoby, która marzy o zmianie świata na lepszy. Książka dostępna w przedsprzedaży bezpośrednio u wydawcy. Wystarczy wpłacić między 36 a 50 zł na konto NVC Zone ING BANK ŚLĄSKI S.A. 37 1050 1520 1000 0090 8016 8900: pisząc w tytule „książka…” plus tytuł lub autor, a adres do wysyłki podać mailem na office@du-t.com.

„Nowa Jadłonomia” Marty Dymek – Mam pierwszy tom i wszystko co gotowałam z tej książki mi wyszło, a dla mnie to spore osiągnięcie ;). Drugi tom ładnie by się prezentował nie tylko na mojej półce, ale także na półce wszystkich, którzy cenią zdrowe jedzenie, pyszne smaki i proste przepisy. Książka nie tylko dla wegan.

Ciekawe pomysły na prezent pod choinkę 2017

Kurs „Wiem, czego chcę” – pakiet VIP, Czego Najbardziej – Dlaczego pakiet VIP? Dlatego, że zawiera wydrukowany „Dziennik rozwoju”, który można mieć ze sobą zawsze i wszędzie, kartki się nie zgubią i ma wystarczająco miejsca na własne notatki. Polecam jako prezent dla osoby, która szuka swojego miejsca w życiu, uwielbia wyzwania oraz wszelkiego rodzaju notatniki i zeszyty ćwiczeń. Sprawdź szczegóły tu:  http://wiem-czego-chce.ontrapages.com/

Carcassonne – Moja ukochana gra, w którą wiążę wiele miłych wspomnień. Swego czasu spotykałam się z przyjaciółmi regularnie by wypróbowywać coraz to nowe dodatki. Gra za każdym razem jest inna, nigdy nie wiadomo kto wygra tym razem. Niektóre osoby twierdzą, że wiadomo, że wygram ja ;), jednak od czasu wprowadzenia do gry smoka, który wszystko zjada, przewidywalność znacznie zmalała… Polecam dużym i małym.

List od św. Mikołaja – Czy Twoje dziecko wierzy jeszcze w Świętego Mikołaja, a może po prostu ma do niego sentyment? Zamów list od św. Mikołaja, spraw dziecku niespodziankę i wesprzyj przy okazji Fundację Dajemy Dzieciom Siłę. List można napisać do 18 grudnia. Szczegóły znajdziesz TUTAJ.

Opłacony abonament na Spotify – Od kiedy odkryłam Spotify, jestem najszczęśliwszą osobą na świecie! Za 19,90 zł miesięcznie mam dostęp do muzyki z każdego zakątka świata. Kiedyś często narzekałam, że nie mam czego słuchać (a gdy nie mam czego słuchać, to jest mi źle), teraz nie ma takiej opcji – co tydzień podsuwane są mi propozycje ciekawych utworów w oparciu o to, czego słucham najczęściej. Jeśli zastanawiasz się nad prezentem dla osoby, która jest maniakiem muzycznym, to może to jest pomysł do wykorzystania?

Herbatki Yogi Tea – Co jest w nich takie fajne, oprócz tego, że są bardzo smaczne i organiczne? To, że każda herbata to swego rodzaju przygoda. Każda torebka zawiera swoje unikalne przesłanie, hasło, które umila dzień i przywołuje uśmiech na twarzy. Jakie to hasła? Np. „A relaxed mind is a creative mind”, „I am beautiful, I am bountiful, I am blissful”, “Let things come to you”. Piękne, prawda?

Ręcznie przygotowany voucher na kolację – Jeśli osoba, którą chcesz obdarować lubi nowe smaki i dobre jedzenie, polecam zabrać ją do jednego z wegańskich miejsc na mapie Warszawy. Cały czas powstają nowe a ja nie nadążam z ich odwiedzaniem, istny raj na ziemi dla kogoś, kto nie je mięsa! Którą restaurację polecam? Jeśli ma być wytwornie i romantycznie, to restaurację Ambasada na Foksal. Jeśli bardziej swojsko a wciąż bardzo smacznie, to Vege Miasto. Jeśli niedrogo i dużo na talerzu, to Vega. A jeśli mniej tradycyjnie, to polecam wegańskie sushi, np. Edamame Vegan Sushi.

Coś dla najmłodszych – Podpytałam Małgosię Sobiesiak, która jest ekspertką od dzieci, co by poleciła i oto jej sugestie: „Uczucia co to takiego” Brenifier Oscar, „W mieście” Ali Mitgutsch oraz prezenty „nienamacalne”, jak np. zabranie dziecka na lodowisko, na wystawę, czy wspólne obejrzenie filmu „W głowie się nie mieści”, a potem wspólne malowanie bohaterów.

Mamy nadzieję, że wybierzesz coś z tej listy dla siebie, a jeśli nie to może Cię jakoś zainspirowałyśmy? Chętnie też poznamy Twoje propozycje – podziel się z nami w komentarzu!

Magdalena Malinowska

Magdalena Malinowska Czego Najbardziej Empathic WayO mnie: Jestem trenerką komunikacji i dyplomowanym coachem. Wspieram w budowaniu takiego życia i relacji, o jakich marzysz. Inspiruję do odkrywania własnego potencjału i pomagam w skutecznym działaniu w zgodzie ze sobą. Pracuję głównie z osobami, które pragną mieć głęboką satysfakcję z relacji z bliskimi. Nie zadowalają się życiem obok swojego partnera – chcą żyć RAZEM z nim. Chcą doświadczać miłości i życia we wszelkich jego aspektach, nie boją się wyzwań oraz mają odwagę poznawać siebie i innych. Jeśli jesteś jedną z takich osób, to zapraszam na moje warsztaty oraz szkolenia indywidualne i sesje coachingowe, podczas których pomagam przekuć teorię w praktykę. Zachęcam do małych kroków, których ostatecznym rezultatem są namacalne efekty.

Czego Najbardziej?! Online